It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Denize Düşen Yılana Sarılır: Alternatif Tedaviler

alternatif tedavi

Her yeni gün MS’e iyi geldiğini, onu tedavi ettiğini iddia eden başka bir yöntemle karşılaşıyoruz...

Uzun yıllardan beri bu iddialarda bulunan alternatif tedaviler zaman zaman ortaya çıkıp sonra kayboluyor. Bizler de o ortaya çıktığı dönemde denemek istiyoruz. "Denize düşen yılana sarılır" diyoruz ya da "Şifanın nereden geleceği belli olmaz" diyoruz. Durum gerçekten de böyle… Etrafımızda da 'Şunu kullan, iyi gelir' yorumlarıyla sürekli karşılaşıyoruz. Birbirimize de danışıyoruz, “Başkalarının kullanıp fayda gördüğü bir alternatif tedavi var mı?” konusunu merak ediyoruz.

Bana da tahmin edeceğiniz gibi yıllardır bir sürü bitki ve benzeri alternatif çözümler önerenler oldu. Açıklamaları ise "Kullandığınız ilaçlar da bu bitkilerden yapılıyor" oluyordu. Tamam, tabii ki ilaç sektörü de doğadan ürünler kullanabiliyor ama bu ürünlerin dozları farklı, bilinçli bir şekilde tedavi amacıyla hazırlanıp, pek çok araştırmadan geçirilmiş. Bitkiler şifa olabileceği gibi bilinçsiz kullanıldığında zehir de olabilir. Ben MS ile ilgili bir forum sitesi olan www.mslidostlar.com ‘a gelen böyle bitki ya da alternatif tedavi anlatan, reklam yapmaya çalışanlara birkaç soru soruyorum. "MS e iyi geliyor?” demek için kaç kişinin değerlendirildiği bir çalışma yapıldı? MS tek tip bir hastalık değil, siz bu tedaviyi farklı MS tiplerine de uyguluyor musunuz?”. Son olarak da “Buradan yani bu siteden farklı 3 kişiye bu önerdiğiniz ürünü ücretsiz temin ederseniz ve iddia ettiğiniz gibi büyük olumlu etkiler görülürse emin olun size yüzlerce kişi yönlendirebiliriz." diyorum ve kişiden bir daha cevap gelmiyor. Lütfen böyle durumlarla karşılaştığınızda siz de sorular sorun. Her okuduğunuza şifa bulacağınız ümidi ile inanmayın, araştırın.

Bir gün bir MS toplantısında MS’li bir dost doktora “Bu bitkisel tedavilere neden karşısınız?” diye sormuştu. Doktor da "Hemen bir çalışma yapalım, gönüllü bir grup ilacını bırakıp bu ürünü kullansın, ben diğer gruba ilaç vereyim. Kısa ve uzun vade olmak üzere sonuçları beraber görelim" dedi. Bunun üzerine de kimseden başka yorum gelmedi. “MS’e iyi geliyor.” diyebilmek için üzerinde araştırma yapılmalı ve istatiksel veriler olmalı bence, en azından bende bu şekilde olunca güven duygusu gelişiyor.

Ben bu tedavilere hep şüpheli yaklaştım. “Kullandığım tedavinin etkinliğini azaltır mı?” ya da “Etkileşimi sorun çıkarabilir mi?” diye düşündüm. Aile ve çevrenin etkisiyle denediklerim de oldu ama hiçbir sonuç almadım. Genel sağlıklı beslenme kurallarına dikkat etmenin en doğrusu olduğuna inanıyorum...

Tabi ki bazı destek ürünleri, tedavileri kullanmak isteyebiliriz. Buna inandığımız için psikolojik olarak iyi de gelebilir. Hayal kırıklığına uğramamak için dramatik bir sonuç beklememek gerekiyor.

Özet olarak herkese doktorunun önerdiği şekilde tedavisini takip edip, sağlıklı beslenme ve egzersizi hayatından eksik etmemesini öneriyorum. Geri dönüşü olmayan hatalar yapmamak için alternatif tedavilere yönelirken daha sorgulayıcı olmakta fayda var.