Yol Arkadaşımsın Instagram
Yol Arkadaşımsın Facebook
Yol Arkadaşımsın Spotify

Yorgunluğumuzdan Yorulduk

  Özlem Coşar

Özlem Coşar

17788
29 Nisan 2016 Cuma
Yorgunluğumuzdan Yorulduk

Hiçbir şey yapmadan bile hissedilen bu yorgunluk hissi bizi öyle zorluyor ki. Hiç bitmeyen en büyük derdimiz...

Kimseye anlatamıyoruz, ' aa naptın da yoruldun' deniyor. Bazen de bir şeyi yapmamak için bunu bahane olarak söylediğimizi sanıyorlar. Benim ilk doktora gitme şikayetlerimden biri aşırı yorgunluk, biri de bahsetmiştim sıcakta bayılma hissi yaşamamdı. Arkadaşlarım onlarla gezmeyince onlarla zaman geçirmek istemediğimi düşünüp kırılıyorlardı ya da tembelsin diyorlardı. Eminim bu konuda çok örnekler var. Hepimiz bu konuda tecrübe sahibiyiz, hepimizin mecburen geliştirdiği yorgunlukla başetme yolları var.

Şimdilerde yorgunlukla mücadelemde ben hem doktorumun önerdiği destekleri kullanıyorum, hem de kendimde hissettiklerime göre günü planlıyorum. Asla uykusuz kalmamaya çalışıyorum. Gece uykusu çok önemli ama birçoğumuz geç yatıyoruz maalesef ama geç de kalkıyoruz. Aslında  en azından uykusuz kalmıyoruz. Birçoğumuzun uyku düzeni böyle,  peki düzensizlik de kendi içinde bir düzen değil mi ? diye de düşünüyorum… Saat aralıkları yanlış olsa da 8 saat uyku almalıyız . Ama tabi belirtmeliyim ki okula giderken ben akşam 22:00-23:00 gibi yatıp, sabah 06:00 da kalkıyorum ve kendimi daha dinç hissediyorum. Aynı dinçliği hafta sonları geç yatıp geç kalkınca hissetmiyorum. Ama evdeyken sabah 06:00  da kalkıp ne yapılır ki? Zaten evdeyken gün zor geçiyor değil mi ? O zaman belki gece 00:00-01:00’de yatıp sabah 08:00 – 09:00’da kalkılabilir. Evde zaman geçirmek gerçekten zor ama bunu kolaylaştırmak için kitap okumanızı öneririm. Hangi tarz kitap sevdiğinizi bulursanız vazgeçemeyeceksiniz. “Hayatınızı değiştirecek bilgi hangi kitapta bilemezsiniz bu yüzden okumaya devam etmelisiniz.” Ben bu sözü duyunca çok etkilenmiştim.

Yorgunlukta uykunun önemi dışında egzersizlerimi sabahları yapıyorum çünkü sabahları daha dinç ve daha güçlü olunuyor. Dinlenerek yapılan bu egzersizler düzenli yapıldığında bu yorgunluk hissi azalıyor. İnsan yorgun hissedince parmağını bile kıpırdatmak istemiyor ama düzenli hareket edip olumlu etkisini görünce yapmaya karşı daha olumlu bakabiliyor..

Akşamüstü gibi artan bir yorgunluk var, o zaman ufak bir uyku molası öyle iyi geliyor ki. Uyuma, dinlenme imkanı yoksa ben uğraştığım ilgilendiğim ne ise onu bırakıp sevdiğim bir arkadaşla telefonda sohbet ederek ya da sevdiğim bir müziği dinleyerek biraz zaman geçiriyorum. Tabii bunları yaparken serin bir yerde olmak çok önemli. Bir de daha önce de bahsettiğim gibi çok su içmemek de yorgunluğu arttırıyor. Vücudumuzda bir çok hücrenin suya ihtiyacı var çünkü...

Kişisel tercihim olarak her gün bir Türk kahvesi tüketiyorum ve bu da iyi geliyor bu yorgunluk hissime. Bu da hayatta, gün içinde ki bir mola benim için. Siz de kendinize küçük keyifli molalar planlayabilirsiniz.

Yakınlarımıza çevremizdekilere de bu durumdan yani yorgunluğumuzdan bahsedersek yardımcı olurlar sanıyorum. Onlara da kızmadan tabi çünkü bu yaşananlar bizi agresif yapabiliyor ama bu kimsenin suçu değil sonuçta. En azından anlatırsak bizden bu konuda büyük beklentiler içine girmezler diye düşünüyorum...

Yorgunluk şikayetimize bir çözüm bulunacak ben umutluyum...

İlgili İçerikler

X

Yurtdışından bir siteye yönlendiriliyorsunuz, onaylıyor musunuz?