Yol Arkadaşımsın Instagram
Yol Arkadaşımsın Facebook
Yol Arkadaşımsın Spotify

Suçu Güneş Işığına Atmayın MS'de D Vitamininin Rolü

9525
8 Ocak 2016 Cuma
Suçu Güneş Işığına Atmayın MS'de D Vitamininin Rolü

Güneş ışığı vitamini. Yol ArkadaşıMSın, vücudunuzun MS’le başa çıkmasında yardımcı olan D vitamininin rolüne odaklanıyor.

MS’in görülme sıklığının en düşük olduğu beş ülkenin Zambiya, Zimbabwe, Endonezya, Kamerun ve Malawi, en yüksek olduğu beş ülkenin ise Kanada, San Marino, Danimarka, İsveç ve Macaristan olduğunu biliyor muydunuz? Bir şey dikkatinizi çekti mi? Az sayıda istisnayla, ekvatordan ne kadar uzak yaşarsanız, MS’in o kadar yaygın olduğunu göreceksiniz. Fakat neden?

Bilim insanları bunun güneş ışığıyla veya, daha spesifik olarak, güneşe maruz kalmak yoluyla ürettiğiniz D vitaminiyle ilgili olabileceğini düşünüyor.

Güneş Işığı Vitamini

Herkes, ister tatilde ister evde olsun, bir miktar güneş ışığını sever. Yeterli D vitamin düzeyinin korunması uzun süre sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçası olarak görülmüştür. D vitamini eksikliği raşitizm, kalp hastalığı, kanser, depresyon ve şimdi de MS gibi birçok hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Elbette yılda bir kere plaja koşmak MS riskinizi etkilemeyecektir; fakat araştırmalar erken çocukluk çağında D vitamini eksikliği ile bu hastalığın ortaya çıkma riski arasında olası bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Araştırmalar, kemik gelişiminde önemli bir rol oynayan D vitamininin bağışıklık ve nöromüsküler (kas ve sinir) sistemleri için de önemli olduğunu göstermektedir. 

Peki, D vitamininin MS kontrolünde bir rolü olabilir mi? Düşük D vitamini düzeyleri MS’li bireylerde daha yüksek atak sayısı ve özürlülükte artış ile ilişkilendirilmektedir. Bu çalışmalar güneş ışığının önemli hastalıklarla mücadeleye yardımcı olmada oynayabileceği rolü incelemektedir. Fakat D vitamininin gerçek etkilerini değerlendirmek çok zordur; çünkü insanların maruz kaldığı güneş ışığı miktarına katı düzenlemeler getirilememektedir.

Caddenin Güneşli Tarafında Yürüyün

Sağlıklı, dengeli bir diyet uygulamak her zaman birçok nedenle iyi olsa da, güneş ışığı vücudun temel D vitamini kaynağıdır. Beslenme uzmanlarının çok kaygı duyduğu bir konu güneş ışınlarına fazla maruz kalmamızın güneş kremi kullanımı konusunda fazla tedbirli olmamıza yol açarak vücudun ihtiyaç duyduğu D vitaminini üretmesini önlemesidir. Artık daha fazla kişi kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçiriyor ve obezitedeki artış toplumun daha hareketsiz ve daha az aktif hale geldiğini gösteriyor.

Ancak, unutmayın ki, güneş ışığı dozunuzu almanız önemli olsa da, güneş konusunda bilgi sahibi olmanız ve güneş yanığına karşı çok dikkatli olmalısınız. MS’te birçok şey D vitamininin potansiyel faydalarına işaret etse de, kesin sonuçlara varmak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Bilim insanları bu araştırmalar üzerinde yoğun olarak çalışırken, güneşin ve beraberinde getirdiği iyi hislerin tadını (güvenli şekilde) çıkarın. Hiç belli olmaz, belki de o güneş kaçamağı sizin ve MS’iniz için kış bunalımının üstesinden gelmekten daha fazlasını yapıyor olabilir.

X

Yurtdışından bir siteye yönlendiriliyorsunuz, onaylıyor musunuz?