Yol Arkadaşımsın Instagram
Yol Arkadaşımsın Facebook
Yol Arkadaşımsın Spotify

Siz de Keşfedin

  Özlem Coşar

Özlem Coşar

14997
29 Nisan 2016 Cuma
Siz de Keşfedin

Tedaviden sonra olmazsa olmazımız moralimizin iyi olması ve mücadelemizdeki azim ve istikrar…  
Zaman zaman zorlu olan bu mücadelede yaşananlarla ve ilaçların da etkisiyle bazen kendimizi depresif ve hayata karşı yorgun hissetmemiz çok normal. Ben de zaman zaman hissediyorum bunu. Sessizleşiyorum... Kendim ve sevdiklerim için mücadeleden  başka çarem olmadığını düşününce bu depresif hali, sessizliği kısa sürdürüp silkelenip devam  ediyorum hayata, etmeye çalışıyorum.  

Ben şarkıların duygu durumunu değiştirmede çok etkili olduğunu düşünürüm. Tecrübelerim de bu yönde. Dolayısıyla motivasyonumu düşüren hüzünlü  müzikleri pek dinlemiyorum. Hayat zaten zor. Bunu müziklerde de hissedip modumuzu düşürmeye gerek yok diye düşünüyorum.

Geçirdiğim ağır bir atak sonrası hastanedeyken gözümü açamayacak kadar bitkin hissettiğim bir gün,gelen hemşirenin "seni gülümserken görmeye alıştık" demesi üzerine, yanımdaki küçük müzik çalardan bana güç veren şarkıyı açıp gözlerimi tekrar kapatmıştım o an daha güçlü bir Özlem olarak açmak için... Tıpkı Sertap Erener’in şarkısında söylediği gibi "Hadi yüreğim ha gayret, hele sıkı dur hele sabret. Başını eğme dik tut…"

İncindiğiniz, gücünüze giden durumlar da olabiliyor. Bu durumlar kelimelerle sözlü olarak anlatılamıyor. Ben bu gibi durumlarda içimdekileri yazıyorum. Kızdığım , üzüldüğüm hatta belki de sinirlendiğim durumu  yazıyorum ya da kızdığım kişiye yazar gibi yazıyorum. O an yazdıkça daha da duygusallaştırsa da bittiğinde çok rahatlamış hissediyorum. Siz de deneyebilirsiniz. Yazdığınızı sonra atın ya da silin önemli değil . Yazmanın hafifletici gücü sizi de sarsın…

MS ile olan mücadelemizde ve başarmak istediğimiz her şeyde gereken motivasyon için ihtiyacımız olan önce hedefimizi belirlemek, olabileceğine inanmak sonra da kendimize inanmak.

Henry Ford’un bir sözü var: "Yapabileceğine ister inan, ister inanma. Her iki durumda da inandığın olacaktır." Kendinize inancınızı sağlayacak tek kişi kendinizsiniz. İnanıp harekete geçmek gerekiyor. Bu süreç boyunca zorlukları da oluyor mutlaka ama hedefi unutmayınca zorlukları aşmak daha kolay oluyor. Başaramamak diye bir şey olmadığını bunun aslında gerektiği kadar hazır olmamakla ilgili olduğunu öğrendiğimde, hayatı kendi eksiklerimi gidermek için adımlamam gerektiğini düşündüm.

O halde motivasyon için ihtiyacımız olan en önemli şey içimizdeki gücün farkına varmak. Ancak bu gücün farkına varırsak  onu ortaya çıkarabiliriz. Okulumda bu konuda aldığım derslerimde  de öğrendim ki  insanın kafasına koyup kendine inandıktan sonra yapabileceklerinin sınırı yok.

O güç içimizde yalnızca keşfedilmeyi bekliyor.

Kemal Sayar hocamın dediği gibi: 

İnsan zorlukla sınanmadan içinde saklı duran gücü keşfedemez. Açılmamış kanatların büyüklüğünü kimse bilemez… 

İlgili İçerikler

X

Yurtdışından bir siteye yönlendiriliyorsunuz, onaylıyor musunuz?