Yol Arkadaşımsın Instagram
Yol Arkadaşımsın Facebook
Yol Arkadaşımsın Spotify

Şikayetiniz Mi Var? MS ve Depresyon Hakkındaki Gerçekler ve Depresyon ile Başa Çıkma

12097
8 Ocak 2016 Cuma
Şikayetiniz Mi Var? MS ve Depresyon Hakkındaki Gerçekler ve Depresyon ile Başa Çıkma


MS'li olsun olmasın herkes zaman zaman bazı şeylerle baş etmek zorundadır. Duygularınız konusunda dürüst olmak size başkalarının elini uzatma olasılığını artırır.

“Moralim bozuk”. “Bunalımdayım”. “Canım sıkkın”. İşler biraz umutsuz bir hal aldığındaki o his birçok ifadeyle tanımlanabilir. Ancak bazen üzgün hissetmek gerçekten de daha ciddi bir durumdan kaynaklanıyor olabilir – ve böyle bir durumda yardım almak önemlidir. Dünya Sağlık Örgütüne göre dünya genelinde 350 milyonun üzerinde kişi depresyondan mustarip durumdadır. Modern yaşamın güçlükleri düşünüldüğünde bu o kadar da şaşırtıcı değildir. Ancak multipl skleroz gibi baş etmesi güç bir hastalığın varlığı günlük stresi artırıp, sizi daha da duyarlı hale getirebilir. Gerçekten de MS’li kişilerin %50’sine kadarı bir dönem depresyon için doktora görünmektedir.

Depresyon Tanısı ve Depresyon ile Başa Çıkma

Depresyon semptomlarının birçoğunu MS’ninkilerden ayırmak güç olabilir; ancak bunlar tipik olarak aşağıdakileri içerir:

  • Yorgunluk ve enerji kaybı
  • Sürekli üzgün olma hali
  • Kendine güven ve kendine saygı kaybı
  • Konsantre olmada sorun yaşama
  • Normalde sevdiğiniz şeylere ilgi kaybı
  • Değersiz hissetme
  • Çaresiz ve umutsuz hissetme
  • Uyuma güçlüğü veya her zamankinden erken uyanma
  • Sosyal hayattan çekilme

Bu semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, içinize atmayın. Doktorunuzdan size tüm seçenekleri anlatması için randevu alın. Depresyon için birkaç tedavi mevcuttur – danışmanlık ve uygun olduğunda ilaç tedavisi dahil – bu nedenle iş sadece sizin için uygun yaklaşımı bulmaya kalmıştır.

Egzersiz Doğal Bir Antidepresandır

Ruh halinizi doğal yollardan iyileştirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Örneğin egzersizin depresyonla başa çıkmaya yardımcı olmada diğer tekniklere benzer olduğu ileri sürülmüştür. Egzersiz yaptığınızda, beyin endorfin olarak adlandırılan, size doğal bir iyilik hali veren kendini iyi hissetme kimyasalları salgılar. Öyle ki, egzersizin etkilerini antidepresanlar, danışmanlık (bilişsel davranış tedavisi gibi) ve plasebolar (karşılaştırma amacıyla klinik çalışmalarda kullanılan etkin madde içermeyen ilaçlar) ile karşılaştıran 35 çalışmada yapılan bir inceleme, egzersizin gerçekten de özellikle hafif depresyonla görülenler olmak üzere depresyon semptomlarını tedavi etmede orta düzeyde bir etki gösterdiğini ortaya koymuştur.

Zindelik elbette sadece ruh halinize yardımcı olmaz – daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenize ve hatta düşüncelerinizi netleştirmeye de yardımcı olur. Bir çalışma MS’li kişiler için egzersizin, düşünme ve karar vermeyi iyileştirebileceğini ileri sürmüştür.

Egzersizin kendi tercih ve kapasitenize bağlı olduğunu söylemeye tabii ki gerek bile yok. Emin değilseniz doktorunuzla veya fizyoterapistinizle konuşun, bu kişiler sizin için uygun bir egzersiz rutini belirleyecektir. 

Konuşmak Neden İyidir

Baş etmeniz gereken birçok şey olduğunda içinize atmak hiçbir zaman iyi bir fikir değildir. İçinizdeki gevezeyi kucaklayın! Duygularınızı, aileniz olsun, en yakın arkadaşınız, eşiniz veya bir danışman olsun başkaları ile paylaşmak inanılmaz önem taşımaktadır. Gerçekten de çalışmalar MS söz konusu olduğunda iyi bir destek ağının depresyon ve genel olarak yaşam kalitenizde önemli bir farka yol açtığını göstermektedir.

Bu açıdan internet de harika bir kaynak olabilir ve MS’li ve ayrıca depresyonu olan kişilere yönelik birçok on-line destek grubu bulabilirsiniz.

Bazen diğer kişilerin de benzer sorunlar yaşadığını bilmek rahatlatıcı olabilir ve bazen de kendi sorunlarınız hakkında konuşmayı kolaylaştırabilir.

Unutmayın ki MS olsun olmasın herkes zaman zaman bazı şeylerle baş etmek zorundadır, bu nedenle duygularınız konusunda dürüst olmanın yapacağı sadece diğerlerinin size elini uzatma olasılığını artırmak olacaktır. Eğer şüpheniz varsa daima doktorunuzla konuşabilirsiniz.

X

Yurtdışından bir siteye yönlendiriliyorsunuz, onaylıyor musunuz?