Yol Arkadaşımsın Instagram
Yol Arkadaşımsın Facebook
Yol Arkadaşımsın Spotify

Sigara içmek gerçekten MS’i etkileyebilir mi?

23199
22 Temmuz 2016 Cuma
Sigara içmek gerçekten MS’i etkileyebilir mi?

Sigaranın sağlığınıza zararlı olduğunu söylememize gerek yok. Zaten her sigara paketinin üzerinde yeterince korkutucu uyarılar var! Ancak sigara kullanımıyla ilgili bilmediğiniz şey sigara içmenin multipl sklerozlu hastalar için ekstra risk teşkil ediyor olmasıdır. Sigara kullanıcısı bir MS’li iseniz bu, duymak isteyeceğiniz son şey olabilir ancak bu gerçeği bilmeniz sigarayı bırakma kararınız açısından son derece yüksek bir önem teşkil etmektedir. Aşağıda MS ve sigara kullanımına ilişkin bazı veriler sunulmuştur:

Yeni başlayanlar için, sigara kullanımının ilk etapta MS riskini artırdığına ilişkin kanıtlar mevcuttur.  Sigara dumanına maruz kalmak MS için çevresel bir risk faktörü gibi görünmekte olup; sigara içenlerde, sigara içmeyenlere kıyasla tanı konma olasılığı %50 daha fazladır. Ayrıca, ne kadar fazla sigara içerseniz, risk de o kadar yüksek olacaktır. Bir çalışmada, günlük sigara sayısı ve sigara kullanma süresi ne kadar uzunsa, riskin o kadar arttığı tespit edilmiştir.

Sigara kullanımının diğer risk faktörlerine katkıda bulunuyor olması daha olasıdır. Örneğin düşük D vitamini düzeylerinin MS gelişmesi riskinde artışa neden olduğundan şüphelenilmektedir. Aynı zamanda sigara kullanımının da D vitamini emilimini azalttığını biliyoruz, bu durumda bu iki faktör bağlantılı olabilir.

Sigara içiyorsanız, bir zaman makinesi çok işinize yarayabilirdi. Kim zamanda geri gitmek ve o ilk dumanı hiç çekmemiş olmak istemez ki! Ancak hepimizin gerçekten yapabileceği yegane şey, değiştirebileceğimiz şeylere odaklanmaktır. Örneğin size MS tanısı konmuşsa, sigara içmenin sebep olduğu riskleri bilmek gibi..

Diğer bazı araştırmalara göre ne yazık ki sigara alışkanlığının MS seyrini etkilediğine ilişkin oldukça ikna edici kanıtlar mevcuttur. 2005 yılında yapılan bir çalışma sigara kullanımının, yineleyici-iyileşen MS seyrini örneğin ikincil ilerleyici MS seyrine dönüştürme açısından risk faktörü olduğunu düşündürmektedir. Araştırıcılar, ikincil ilerleyici MS gelişimi riskinin, sigara içmeyen yineleyici-iyileşen MS’lilere kıyasla, sigara içenlerde üç kattan fazla görüldüğünü tespit etmişlerdir. Kısa süre önce, araştırıcılar MS’li kişilerin MR taraması görüntülerinde sigara kullanımı ile beyin dokusu hasarı arasında bağlantılar bulmuşlardır. Sigara kullanmayanlara kıyasla sigara içenlerde yapılan ölçümlere göre fiziksel engellilik de daha fazladır.

Ancak bir çalışmada sigara içmeyenlere kıyasla sigara içenlerde engelliliğin daha hızlı ilerlediği tespit edilirken, bazı ölçütlerde sigara içenlerle içmeyenler arasında farklılık bulunmamıştır. Bir başka deyişle, sigarayı şimdi bırakmanız bile MS hastalığınızın ilerleyişini geciktirmeye yardımcı olabilir.

Kırk yılda bir tek kadeh şarabın yanına bir sigara içen birisi de olsanız, günde bir paket de içiyor olsanız, sağlıklı değişiklikler yapmak için hiçbir zaman çok geç değildir. Eğer sigara alışkanlığınızı bir daha başlamamak üzere terk etmek için doğru zaman olduğu kanısındaysanız doktorunuzla konuşun. Çalışmalarda hem danışmanlık desteği, hem de ilaç tedavisi gören kişilerde sigara bırakmada en yüksek başarı oranının elde edildiği gösterilmiştir.  Elbette tek denemede başaramayabilirsiniz, ama sonuçta siz de bir insansınız!

Referanslar:
Wingerchuk DM. Ther Adv Neurol Disord. 2012 Jan;5(1):13-22.
Brot C, Jorgensen NR, Sorensen OH. Eur J Clin Nutr. 1999 Dec;53(12):920-6.
Hernán MA, Jick SS, Logroscino G, Olek MJ, Ascherio A, Jick H. Brain. 2005 Jun;128(Pt 6):1461-5
Zivadinov R, Weinstock-Guttman B, Hashmi K, Abdelrahman N, Stosic M, Dwyer M, Hussein S, Durfee J, Ramanathan M. Neurology. 2009 Aug 18;73(7):504-10.
Healy BC, Ali EN, Guttmann CR, Chitnis T, Glanz BI, Buckle G, Houtchens M, Stazzone L, Moodie J, Berger AM, Duan Y, Bakshi R, Khoury S, Weiner H, Ascherio A. Arch Neurol. 2009 Jul;66(7):858-64
Treating tobacco use and dependence: 2008 update U.S. Public Health Service Clinical Practice Guideline executive summary. 2008 PHS Guideline Update Panel, Liaisons, and Staff. Respir Care. 2008 Sep;53(9):1217-22

X

Yurtdışından bir siteye yönlendiriliyorsunuz, onaylıyor musunuz?