Yol Arkadaşımsın Instagram
Yol Arkadaşımsın Facebook
Yol Arkadaşımsın Spotify

Multipl Sklerozla Yaşam: Binlerce Sözcüğe Bedel Bir Resim

9739
8 Ocak 2016 Cuma
Multipl Sklerozla Yaşam: Binlerce Sözcüğe Bedel Bir Resim

Multipl sklerozla yaşıyorsanız, hastalığın seyriyle ilgili belirsizlik ya da MS semptomlarıyla başa çıkmanın zorluğu yüzünden dünyaya bakış açınızın daraldığını hissedebilirsiniz. 

26 yaşından beri her gün yanında fotoğraf makinesi taşıyor. Şimdiye kadar New York City caddelerinde çoğunlukla “ironik gerçekliği” betimleyen 120.000’den fazla fotoğraf çekti.  Onun kendi ironik gerçekliği ise ilerleyen multipl sklerozuna rağmen, bir tekerlekli sandalye üzerindeyken ve bir bakıcıdan yardım alırken bile fotoğraf çekmeye devam etmesi…

“Elimde ne varsa onu kullanıyorum”, diyor görme engelli doğan ve otuzlu yaşlarının ortalarında, 2013’te MS tanısı konulan Fox, The New York Times web sitesindeki bir mini belgeselde. “En önemli şey farklı bir tarzda devam etmek… Geleceği ve ilgi alanlarınla uğraşmaya devam edebilmek için neler yapabileceğini düşünmek zorundasın.”

Multipl sklerozla yaşıyorsanız, hastalığın seyriyle ilgili belirsizlik ya da MS semptomlarıyla başa çıkmanın zorluğu yüzünden dünyaya bakış açınızın daraldığını hissedebilirsiniz. Fakat fotoğrafçılık sizi farklı perspektiflere taşıyarak veya size özgü bakış açınızı paylaşmanızı sağlayarak günlük deneyimlerinizi yeni bir çerçeveye oturtabilir.

Fotoğrafçılık Nasıl Tedavi Eder?

Dezavantajlı ve marjinalleştirilmiş topluluklarda beceri geliştirmek için “katılımcı fotoğrafçılık” tekniğini kullanan Londra merkezli PhotoVoice’a göre, fotoğrafçılığın tedavi edici gücü aşağıdakileri yapabilmesinden gelmektedir:

• İnsanların kendilerini ve kimliklerini keşfetmesine yardımcı olması

• Zihni dağıtabilmesi

• Özellikle güçsüzlük hissi ile mücadele ederken düzen yaratması

• Hikaye anlatıcılığını ve diyalogu teşvik etmesi

• Sosyal izolasyonun üstesinden gelmek için fırsatlar sunması

Organizasyonun web sitesinde “fotoğrafçılık bizden dünyayı şekillendirmemizi – neyi dahil edeceğimize, neyi dışarıda bırakacağımıza, neyi vurgulayacağımıza ve neyi görmezden geleceğimize karar vermemizi – ister” yazıyor.  “Fotoğrafçılık aktif olmanızı gerektirir.”

Bu aktif olma durumu MS tarafından engellendiğinde – hareket kabiliyeti sınırlı olanlar için geçerli olabilir bu – fotoğrafçılardan oluşan global bir grup Boston’dan Bangalore’a kadar sanal fotoğraf yürüyüşleri sunarak boşluğu dolduruyor.

Bu girişimi başlatan John Butterill, fotoğraf yürüyüşlerinin MS yüzünden yatağa bağlı olan bir arkadaşı üzerindeki etkisini anlatıyor: “Kısa birkaç dakika için o yatakta olmayacaktı. Kendi anlık kaçışını deneyimleyecekti.”

Fotoğraf Çekmeye Başlamak

MS’li blog yazarlarından oluşan geniş bir grupta, zor anlarda ayakta kalmalarını fotoğraf çekme – ister profesyonel ister amatör olsun- tutkusuna borçlu bireyler bulunuyor.  Kendisini Tekerlekli Sandalyedeki Kamikaze olarak adlandıran Marc Steckler, motorlu sandalyesine monte edilmiş bir kamera ile fotoğraflar ve videolar çekiyor. New York’lu adam bloğunda fotoğraf uğraşının – müzik yapmak ve diğer yaratıcı aktivitelerle birlikte – “bedeninin amansız bir düşmanın mengenesine kıstırılmış olmasının” yarattığı gerginliği dengelemesine yardımcı olduğunu söylüyor.

Fotoğraf çekmeye nasıl başlanacağını merak mı ediyorsunuz? Fotoğrafçılıkla ilgili püf noktaları içeren ücretsiz bir bülten olan Photojojo şunları öneriyor:

• Fotoğraf makinenizi her yere götürün – bütün cep telefonlarında kamera bulunduğu için bu şu anda çok daha kolay.

• Tanıştığınız yeni insanların, ilk kez yediğiniz bir şeyin veya yapmayı yeni öğrendiğiniz bir şeyin fotoğraflarını çekerek temalarınız çeşitlendirin.

• Her gün bir olayı yansıtan tek bir fotoğrafı açıklayan blog yazılarınızla veya tasvirlerinizle bir hikaye anlatın.

Son zamanlarda iyi fotoğraflar çektiyseniz bunları Facebook sayfamızda toplulukla paylaşın.

X

Yurtdışından bir siteye yönlendiriliyorsunuz, onaylıyor musunuz?