Yol Arkadaşımsın Instagram
Yol Arkadaşımsın Facebook
Yol Arkadaşımsın Spotify

Multipl Skleroz Önlenebilir mi? Belli Yaşam Tarzı Tercihleri MS Riskini Nasıl Etkiliyor?

10576
8 Ocak 2016 Cuma
Multipl Skleroz Önlenebilir mi? Belli Yaşam Tarzı Tercihleri MS Riskini Nasıl Etkiliyor?

Yol ArkadaşıMSın dengeli beslenmenin, obezitenin, sigara  ve alkolün MS’inizi nasıl etkilediğine odaklanıyor.

Kimse geleceği tahmin edemez – bununla birlikte meteoroloji uzmanları ve sigorta şirketleri değişen sonuçlarla birlikte ellerinden geleni yapmaktadır! Halen kimde multipl skleroz ortaya çıkacağını bilmemizin bir yolu olmasa da, geçmiş modellere bakarak uzmanlar riskimizi etkileyebilecek birkaç faktörü tanımlayabilmiştir. Cinsiyet, yaş, genler ve dünyada yaşadığınız bölge gibi multipl skleroz için bu risk faktörlerinin çoğu ne yazık ki kontrolümüz dışındadır. Yine de yaşam tarzı değişiklikleri ile bazı faktörlerle ilişkili riski en aza indirmek mümkündür. 

Obezite ve MS

Örneğin fazla kilolu olmanın (beden kitle indeksinin [BKİ] 25’ten fazla olması) MS gelişimi şansını anlamlı olarak artırdığını biliyoruz. Arjantin, Buenos Aires’te Raul Carrera Nörolojik Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen bir çalışmada 20 yaşındaki obez kişilerde (BKI 30 kg/m2 üzerinde) yaşamlarının ileri döneminde MS gelişme riskinin obez olmayan kişilere kıyasla yaklaşık iki kat fazla olduğu tespit edilmiştir. İlginç bir şekilde çalışma aynı zamanda daha yüksek BKİ düzeylerine sahip kişilerde kilo, iştah ve immün yanıtı düzenleyen leptin hormonunun artmış düzeylerde bulunduğunu göstermiştir. Araştırıcılar leptin hormonunun vücutta enflamatuar yanıtları tetiklediğini ve bunun da obezite ve MS arasındaki bağlantıyı açıklayabileceğini düşünmüştür.

Ayrıca bu, kısmen MS insidansının son yıllarda artma nedenini de açıklayabilir. Tabi ki, fazla kilolu olmak diğer birçok sağlık riski ile de ilişkilendirildiğinden, baskülle sorun yaşıyorsanız size tavsiye vermesi ve gerekirse destek alabileceğiniz bir yere göndermesi için doktorunuzla konuşunuz. 

Sigara ve MS

Sigaranın akciğer kanseri gibi hastalıklar açısından daha fazla riske maruz bıraktığı herkes tarafından bilinmektedir – ancak ayrıca multipl skleroz gelişme riskini de artırdığını biliyor muydunuz? Sigara dumanına maruziyet MS için çevresel bir risk faktörü olarak görünmekte, maruz kalınmamasına kıyasla hastalığın gelişme şansını bir buçuk kat artırmaktadır. Üstelik ne kadar çok içilirse risk de o kadar artmaktadır. Zaman içinde geçmişe gidip, en başından sigarayı başlamanızı önleyemezseniz de (keşke), şimdi bırakarak riski azaltabilirsiniz.

Ayrıca, MS’iniz varsa, birçok çalışma sigara kullanımının hastalığın daha hızlı ilerlemesine neden olabildiğini gösterdiğinden ve sigara içmek relapsta remisyonda seyreden MS’den sekonder progresif MS’e dönüşüm açısından daha yüksek bir riskle ilişkili olduğundan kesinlikle bırakmaya değer. Bırakmak istiyorsanız, yapılandırılmış bir bırakma planı hakkında doktorunuzla konuşunuz. Çalışmalar danışmanlık ve ilaç kombinasyonu alan sigara kullanıcılarının bırakma konusunda en yüksek başarı oranını elde ettiğini göstermektedir.

Kimse geleceği tahmin edemez – bununla birlikte meteoroloji uzmanları ve sigorta şirketleri değişen sonuçlarla birlikte ellerinden geleni yapmaktadır! Halen kimde multipl skleroz ortaya çıkacağını bilmemizin bir yolu olmasa da, geçmiş modellere bakarak uzmanlar riskimizi etkileyebilecek birkaç faktörü tanımlayabilmiştir. Cinsiyet, yaş, genler ve dünyada yaşadığınız bölge gibi multipl skleroz için bu risk faktörlerinin çoğu ne yazık ki kontrolümüz dışındadır. Yine de yaşam tarzı değişiklikleri ile bazı faktörlerle ilişkili riski en aza indirmek mümkündür.

Dengeli Bir Yaşam Tarzı Sürdürmek

Hepimiz bazen abartırız. Ve kabul edelim ki hayat kaçamaksız çok sıkıcı. Ancak MS’iniz olsa da olmasa da sağlıklı, dengeli bir diyet ve çok fazla alkol ya da sigara içmemek mantıklı bir tercihtir. Kimse sadece marul yaprakları ile beslenmenizi ya da ara sıra içtiğiniz ‘şarabı’ lahanalı içeceklerle değiştirmenizi beklemiyor; işin püf noktası ölçülü olmak. Çoğunlukla dengeli yemek ve içmek zamanın geri kalanında kaçamakların tadına varabileceğiniz anlamına gelmektedir. Sonuçta yağmur çamur demeden sağlığınıza dikkat etmek piyasadaki en iyi yaşam sigortası politikasıdır.

X

Yurtdışından bir siteye yönlendiriliyorsunuz, onaylıyor musunuz?