Yol Arkadaşımsın Instagram
Yol Arkadaşımsın Facebook
Yol Arkadaşımsın Spotify

Multipl Skleroz İçin İlaç Niyetine Müzik

9871
8 Ocak 2016 Cuma
Multipl Skleroz İçin İlaç Niyetine Müzik

Müzik tedavisinin MS'li kişiler için önemli sosyal ve duygusal faydalara sahip olduğu giderek netlik kazanırken, bu tıp uzmanlarının ilgisini gün geçtikçe daha fazla çekmektedir.

Müzik setini açıp, favori parçalarınızı dinlemek parmaklarınıza ritim tutturmaktan çok daha fazlasına yol açabilir. Giderek artan kanıtlar müziğin beyin gücünü artırmak dahil, vücutta birtakım önemli etkilere sahip olabileceğini düşündürmektedir.

Beyin iki yarımdan (diğer bir deyişle hemisfer) oluşur ve her iki hemisferin farklı işlevsel uzmanlığa sahip olduğuna dair kanıtlar mevcuttur. Matematiksel işlem veya problem çözme gibi farklı görevler beynin farklı bölgelerini aktive etmektedir. Daha önce müziğin tamamen sağ beyin aktivitesi olduğu düşünülmekteydi. Bununla birlikte, bilim insanlarının beyni gerçek zamanlı olarak araştırmasına olanak sağlayan görüntüleme tekniklerinin kullanıldığı araştırmalar bunun aksini göstermektedir. Artık müzik dinlemenin, dilden sorumlu bölgeler dahil olmak üzere, beynin her iki tarafında aktiviteye yol açtığını bilmekteyiz.

Bir enstrüman çalıyorsanız bunun faydaları daha da artmakta. Müzik okumak ve çalmak beynin hemen her bölümünü meşgul etmektedir. Dahası, düzenli olarak çalmak beynin iki yanını birbirine bağlayan köprü olan korpus kallozumun hacmini artırarak beyninizi daha etkili hale getirmektedir. Bu artmış bağlantı, bir çalışmada müzisyenlerin neden enstrüman çalmayan kişilerden daha yüksek ‘idari işlev’ gösterdiklerine açıklama getirebilir; çalışmalar bu kişilerin bilgileri daha iyi işlemden geçirip muhafaza ettiğini ve problemlere daha etkili ve yaratıcı çözümler bulduğunu göstermektedir. Beynin iki yanının düzenli iletişimi de hafızayı artırır görünmektedir- çalışmalar müzisyenlerin enstrüman çalmayan kişilerden daha hızlı ve etkili olarak anı yarattığını, sakladığını ve geri çağırdığını göstermektedir.

Piyanoda çalmaya hevesli olmasanız bile, müzik dinlemek özellikle ruh hali söz konusu olduğunda zihin üzerinde pozitif bir etkiye sahip olabilir. Öyle ki, rahatlatıcı müzik beyninizin kimyasını değiştirerek, stres hormonlarının düzeylerini düşürebilir ve kaygı ve depresyonu azaltabilir. Hatta müzik dinlemek beyinde dopamin düzeylerini artırabileceğinden doğal bir ağrı kesici olarak bile görev yapabilir. Dopaminin ağrı algımızı değiştirdiği gösterilmekle birlikte bu bulguların anlamı henüz net değildir. Bu, çalışmaların neden fiziksel egzersiz sırasında müzik dinlendiğinde insanların daha sıkı çalışmaya gönüllü olduğunu gösterdiğine açıklama getirebilir (bu ve hareketli tempoda rock müzik dinlemenin enerji verici olabileceği gerçeği!). Bunca faydası düşünüldüğünde müzik tedavisinin, özellikle multipl skleroz gibi nörolojik bozuklukların kontrolünde olmak üzere tıp uzmanlarının ilgisini giderek daha fazla çekmesi şaşırtıcı değildir. Özel tedavi, bir enstrüman çalmaktan, dans etmeye veya hatta şarkı söylemeye kadar her şeyi içeren seanslarla birçok şekilde gerçekleştirilebilir (şarkı söylemenin sese ve motor konuşma problemlerine yardımcı olabileceği ileri sürülmüştür). Müzik tedavisinin MS’li kişiler için önemli sosyal ve duygusal faydalara sahip olduğu giderek netlik kazanırken, Parkinson veya Alzheimer hastalarında yürütülen erken araştırmalar bilişsel performans ve motor becerileri geçici olarak artırmaya bile yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Hem de tümü tamamen yan etkisiz olarak!

Siz ve doktorunuz usulünce müzik tedavi seanslarının size göre olmadığını düşünseniz bile, radyo dinlemek ve kendinizi melodilerde kaybetmek yine de harika bir reçete olabilir. En kötüsü ritim tutturarak parmaklarınızı hareket ettirecektir.

X

Yurtdışından bir siteye yönlendiriliyorsunuz, onaylıyor musunuz?