Yol Arkadaşımsın Instagram
Yol Arkadaşımsın Facebook
Yol Arkadaşımsın Spotify

Kitapların kapağını açma vakti geldi: MS ile birlikte okula geri dönüş

14545
8 Ocak 2016 Cuma
Kitapların kapağını açma vakti geldi: MS ile birlikte okula geri dönüş

MS yüzünden, beş yıldan fazla süre işyerimden uzak kaldım. O sürenin bir kısmını MS canavarıyla daha dostane ilişkiler kurmak için harcadım.

Yeni bir maceraya atılma zamanının geldiğine karar verdim:Okula geri dönmek

Kitapların kapağını açma vakti geldi: MS ile birlikte okula geri dönüş

Ahmet’in evinde oyun gecesi. Kazanıyorum; bu durum iyi hissettirse de, altı yüzlü plastik bir küpü yuvarlamak çok fazla yetenek gerektirmiyor. Biraz sonra şansım tersine dönüyor. İçimden, beni son noktaya geri sürükleyen hamleye lanet ediyorum. Kötü bir kaybeden gibi görünmek istemediğimden, tekrar yerimi alıp oyuna geri dönüyorum. Kısa bir süre sonra o kötü hissi üzerimden atıp herkesle birlikte gülmeye başlıyorum.

Neden multipl skleroz söz konusu olduğunda o kadar toleranslı değilim? Neden iyi bir kaybeden olamıyorum ve hayatıma sorunsuz bir şekilde devam edemiyorum? Hastalığı kabullenmem çok uzun süre aldı. İlk zamanlar varlığımın her zerresi tanıyı reddetmişti. Geri alınamayacak bir hükme karşı tüm enerjimle savaşıyordum.

Ne yazık ki, kendime acıyarak ve somurtup öylece oturarak çok fazla zaman kaybettim. MS yüzünden, beş yıldan fazla süre işyerimden uzak kaldım. O sürenin bir kısmını MS canavarıyla daha dostane ilişkiler kurmak için harcadım ve yeni bir maceraya atılma zamanının geldiğine karar verdim: Okula geri dönmek.

Herhangi bir zamanda her şeyin çok daha kötüye gitme riski olmasına rağmen, yüksek lisans şansımı denemeye karar verdim. Bu kararı nasıl aldığımı sorabilirsiniz ve gerçek şu ki, bu konuda rol oynayan birçok faktör vardı. İşte kendime sorduğum bazı sorular - okula geri dönmeyi düşünen bazılarınız için de bunların yardımı olacağını umuyorum.

İşe fiziksel kısmından başlayalım

Okula dönmeyi düşündüğünüzde, fiziksel beklentileri nasıl karşılayacağınızı göz önünde bulundurmak çok önemlidir.

 • Çalışma ve gidiş geliş sürdürülebilir olacak mı?
 • Okumayı planladığınız kolej ya da üniversiteye ulaşılabiliyor mu?
 • Okulda engelliler için özel asansörler ve önlemler var mı?
 • Grup çalışması ya da seyahat gerektirecek diğer ödevler söz konusu olduğunda, öğretmenler engelliliği olan bir öğrencinin özel durumunu göz önünde bulunduruyor mu?

Gideceğim Üniversitedeki bir engellilik ofisi memuru ile görüştükten sonra derslere katılma konusundaki endişelerim azaldı ve korkularımı yatıştırmayı başardım.

Beyin gücü

Herhangi bir akademik programa başlamak zihinsel açıdan zorlu bir süreçtir; dolayısıyla bu işi yapabileceğinize inanmanız önemlidir.

 • Kendinizi yeni çalışmalara adamak için hazır hissediyor musunuz?
 • Mezuniyetten sonra alacağınız bu derece size ne faydalar sağlayacak?
 • Boş zamanlarınızı ev ödevi ve çalışmaya ayırmak istiyor musunuz?
 • Sizin zorluklarınızı ve özgün perspektifinizi anlaması gerekebilecek yeni insanlarla MS’i tartışmaya hazır mısınız?

Bir yüksek linsan derecesinin enerji tüketecek talepleri gözümü oldukça korkutuyor; fakat elimden gelenin en iyisini yapacağım. Tıpkı masa oyunlarında kaçınılmaz olarak yapılacak bir hata gibi, birçok zorluk yaşamayı bekliyorum ve onları elimden gelen en iyi şekilde göğüsleyeceğim.

Okul/Yaşam Dengesi

 • Çocuklar, evcil hayvanlar ve diğer aile üyeleriyle ilgilenmek gibi diğer hayat sorumlulukları ile çalışmalarınızı nasıl dengeleyeceksiniz? Çocuk bakımı ya da diğer bakıcı sorumluluklarının yönetimi için gerekli desteğe sahip misiniz?
 • Kısıtlı bütçenize ya da zar zor köşeye koyduklarınıza bir darbe mi indireceksiniz? Yüksek lisans derecesinin düşünmem gereken başka gizli maliyetleri var mı? Örneğin, giriş ücretleri, kitaplar ve seyahat masrafları.
 • Çevremdeki insanlar, örn., aile, işteki müdürüm beni destekliyor mu? Zamanımı bu yeni macera için harcamaya başladığımda beni cesaretlendirecekler mi?

Eğer bana MS tanısı konmamış olsaydı, okula geri dönmem mümkün değildi; fakat tanı konulduktan sonra içimde bir şeyler değiştir ve bu süreçte çok daha kuvvetli ve vicdanlı bir insana dönüştüm. Stephen Hawking’in dediklerini hatırlamaya çalışıyorum: “Hayat ne kadar zor görünürse görünsün, her zaman yapabileceğin ve başarılı olabileceğin bir şey vardır.” Umarım siz de aynı fikirdesinizdir!

X

Yurtdışından bir siteye yönlendiriliyorsunuz, onaylıyor musunuz?