Yol Arkadaşımsın Instagram
Yol Arkadaşımsın Facebook
Yol Arkadaşımsın Spotify

İş Avcılığı & MS: Açıklamak ya da Açıklamamak

13033
8 Ocak 2016 Cuma
İş Avcılığı & MS: Açıklamak ya da Açıklamamak

Yeni bir iş arama heyecan verici olabilir. İş, başvuruları doldurmaya geldiğinde aniden aklınıza şu soru gelir: multipl sklerozunuz olduğunu açıklamalı mısınız, yoksa açıklamamalı mısınız?
Yeni bir iş aramak heyecan verici olabilir. Yeni fırsatlar, yeni çevre ve yeni insanlar – Ava çıkıldığında göz önüne alınması gereken birçok konu vardır. İş, başvuruları doldurmaya geldiğinde aniden aklınıza şu soru gelir: multipl sklerozunuz olduğunu açıklamalı mısınız, yoksa açıklamamalı mısınız? İşveren size tolerans gösterecek mi? Ayrımcılıkla karşılaşacak mısınız? Öncelikle MS’e sahip olmak sizin tüm kimliğinizi tanımlamaz. Eğer işveren farklı düşünüyorsa, haklarınızı öğrenin ve diğerlerinin de öğrendiğinden emin olun..

İşe geri dönersek… Bu sizi biraz hayal kırıklığına uğratabilir, fakat MS’inizi açıklayıp açıklamama kararı tamamen size aittir. Kuvvetli ve zayıf yönlerinizi sizden daha iyi kim bilebilir? Bir yandan, ilk başvuruda açıklamadan kaçınmak tüm dikkati vasıflarınıza yöneltecektir. Diğer yandan, eğer semptomlarınız gerekli günlük aktiviteleri etkiliyorsa, görüşme sırasında ya da teklif yapıldıktan kısa bir süre sonra açıklamak doğru olabilir; bu şekilde gerekli düzenlemeler yapılabilir (örn., taşınma, seyahat, masa konumu vb.). Ayrıca, potansiyel bir işverenle yapılacak dürüst ve samimi bir görüşme, MS hakkında fazla bilgisi olmayan kişileri eğitmekle kalmayacak, eğitim konusunda gücünüzü, kararlılığınızı ve doğal yeteneğinizi de sergileyecektir.

Açıklama konusunda hala tereddütleriniz mi var? Görüşme sırasında aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

İş Programı

Yalnızca bir internet bağlantısı ve bir dizüstü bilgisayarla sanal bir ofis oluşturmak şimdi eskisinden çok daha kolay – çoğu ofisin bu trendi takip etmesi de şaşırtıcı değil. Potansiyel işvereninize, semptomlarınız aşırı zorlayıcı olduğunda başvurabileceğiniz esnek ve uzaktan çalışma programları ile ilgili sorular sorun.

Erişim kolaylığı

Ofisin ne kadar MS dostu olduğunu öğrenin – tabi ki Microsoft’u kastetmiyoruz. Yolculuğunuzdan masanıza kadar iş yerinize erişmek ne kadar kolay? Daha üretken olmanıza yardımcı olabilecek, örn., ilave ışıklandırma, ergonomik bir çalışma istasyonu ya da tuvalete yakın çalışma masası gibi ilave düzenlemeler mevcut mu?

Kültür

Her şeyin ötesinde, işyerinizdeki kişilerden ve çevreden hoşlanmanız önemlidir. Ofis kültürünün nasıl olduğunu, iletişim kurabileceğiniz farklı gruplardan insanların olup olmadığını sorun. Bu yaklaşım, MS’e özgü zorluklar konusunda (eğer daha başlatmadıysanız) bir diyalog başlatmaya yardımcı olması yanında, yeni iş arkadaşlarıyla tanışmak ve daha kapsayıcı bir ofis ortamının oluşmasını sağlamak için de harika bir yoldur.

Sosyal güvenlik uzmanı Prof. Dr. Cem Kılıç’ın MS ve iş yaşamı konulu videosunu izlemek için tıklayınız

X

Yurtdışından bir siteye yönlendiriliyorsunuz, onaylıyor musunuz?