Yol Arkadaşımsın Instagram
Yol Arkadaşımsın Facebook
Yol Arkadaşımsın Spotify

Bu Normal mi? MS Semptomlarına Yakından Bakış

21497
8 Ocak 2016 Cuma
Bu Normal mi? MS Semptomlarına Yakından Bakış

Multipl sklerozun farklı çeşitte birçok semptomu olabildiği için, insanların sorularının yanıtlarını internette araması şaşılacak bir durum değildir.  Sürekli bunun normal olup olmadığını mı düşünüyorsunuz? Bu tamamen normal! Yol ArkadaşıMSın bu semptomları anlatıyor.

Kronik hastalıkları olan yetişkinlerin %31’i, kendilerinde veya başka birinde hangi hastalıklar olabileceğini anlamak için internete başvurduğunu söylüyor. Multipl sklerozun farklı çeşitte birçok semptomu olabildiği için, insanların sorularının yanıtlarını internette araması şaşılacak bir durum değildir.  Sürekli bunun normal olup olmadığını mı düşünüyorsunuz? Peki şunu biliyor musunuz? Bu tamamen normal!

Multipl skleroz hakkında bilmediğimiz çok şey var, ancak kesin olarak bildiğimiz bir şey var ki, bu hastalık merkezi sinir sistemindeki sinirlerin miyelin kılıfında hasara neden oluyor.  Bu şu anlama geliyor: hastalık semptomları vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir ve herkesin MS deneyimi farklıdır.  Bunun yanı sıra, yorgunluk, uyuşukluk ve karıncalanma, bulanık görme, mobilite ve denge sorunları, kas güçsüzlüğü ve gerginliği gibi oldukça yaygın görülen semptomlar mevcuttur.  Çoğu hastada bu semptomların sadece birkaçı görülmekte olup, genellikle aynı anda ortaya çıkmamaktadır.  Ayrıca MS’in seyri önceden tahmin edilememektedir, bazı insanlarda semptomlar zaman zaman ortaya çıkıp daha sonra kaybolmaktadır.  Semptomlar (günlük yaşamı zorlaştırmasının yanı sıra) size oldukça endişe verici olabilir, ancak sizi neyin beklediğini bilmek endişenizi hafifletebilir ve mevcut duruma alışmanızı sağlayabilir.  Şu anda yaşadığınız semptom ne kadar tuhaf olursa olsun, bunun gayet normal olduğunu bilmek size güven verir.

Yorgun hissetme

Muhtemelen bu semptoma oldukça aşinasınız.  MS’li insanların yaklaşık %75’i, hastalıklarının herhangi bir aşamasında aşırı yorgunluk yaşadığını söylüyor.  Bu yorgunluk nedeniyle zaman zaman en basit fiziksel ve zihinsel aktiviteler bile bir mücadeleye dönüşebilir.  Enerji düşüklüğüne katkıda bulunan çeşitli faktörler mevcuttur, ancak MS’le ilişkili yorgunluk genellikle aniden ortaya çıkar, gün içinde kötüleşir ve genellikle ısı ve nemle birlikte artar.  Dolayısıyla böyle bir durum yaşıyorsanız, bunun tamamen normal olduğundan emin olabilirsiniz.  Doktorunuz MS dışı nedenleri ekarte edecek ve başa çıkmanızı sağlayacak faydalı stratejiler geliştirmenize yardımcı olacaktır.  Bu arada enerjinizin düştüğü zamanlarda kendinize anlayışlı davranın ve iş arkadaşlarınız, iş dışındaki arkadaşlarınız ve ailenizden yardım isteyin.  İşten izin almanız gerekiyorsa, alın.

Tuhaflık hissi

Herkeste zaman zaman ağrı görülebilir, ancak karıncalanma ve uyuşukluk veya “iğne batması” gibi normal olmayan hisler MS’in yaygın semptomları arasındadır. Bunun nedeni, hastalığın sinir hücrelerinin birbirleriyle iletişimini etkilemesidir.  Örneğin, kolunuz, gövdeniz veya yüzünüzde karıncalanma veya kolunuzda/bacağınızda uyuşukluk olabilir, bunlar genellikle hastalığın ilk belirtileridir.   MS tanısı koyulduysa, bu semptomların hayatınızın normal bir parçası olacağından emin olabilirsiniz. 

Bazı insanlarda semptomlar genellikle yoğun efor sarf edilen dönemlerin ardından ortaya çıkar ve sonra kaybolur.  Bu gibi durumlarda bu semptomlar ne zaman ara vermeniz gerektiğini gösteren faydalı bir araç görevi görebilir.  Uyuşukluk ve karıncalanma kendiliğinden geçer, ancak geçmiyor ve sizin için gerçekten sorun teşkil ediyorsa, doktorunuza başvurun.

Yürüme güçlüğü

MS, beyin ve kasların iletişimini etkiler ve bu da kas zayıflığı veya ani kasılmalar (spazmlar) ve gerginliklere neden olur.  Denge ve koordinasyon da etkilenebilir.  Bu, zaman zaman yürümeyi zorlaştırabilir, örneğin hareketlerinizin yavaşladığını fark edersiniz veya zaman zaman yürümek için bastona ihtiyaç duyarsınız veya tekerlekli sandalye kullanmak dahi isteyebilirsiniz.  Doktorunuz size mevcut tedaviler hakkında bilgi verecek ve ayrıca sizi fizik tedaviye yönlendirecektir.  Mobilite sorunları engellilik hissi verse de, ciddi sakatlığın kaçınılmaz olmadığı unutulmamalıdır.  

Göz problemleri

Görme sorunları MS’in başka bir yan etkisidir. Vakaların %20’sinde görme sorunları hastalığın ilk semptomu olarak ortaya çıkmakta ve MS’li hastaların yarısından fazlasında görülmektedir.  Optik sinirin enflamasyonu (optik nörit) yaygın sebeplerden biridir. Optik nörit görme bilgisinin beyne iletimini etkileyerek görme kaybı, renk körlüğü, flaş şeklinde ışık yanıp sönmesi ve gözün hareketiyle artan ağrıya neden olmaktadır.  Semptomlar genellikle tek bir gözü etkiler (tam görme kaybı nadiren görülmektedir) ve sorunlar genellikle geçici olup, dört - on iki hafta arası sürer.  Gözlerinizi mümkün olduğunca dinlendirmek faydalı olacaktır (örneğin dizüstü bilgisayarınız veya telefonunuzda daha az vakit geçirebilirsiniz), ancak gözlerinizdeki sorunlar sizi rahatsız edecek düzeydeyse, doktorunuza danışın. 

Konsantrasyon güçlüğü

MS semptomları sadece fiziksel değildir, hastalık düşünce süreçlerinizi de etkileyebilir.  MS’li hastaların neredeyse yarısında konsantrasyon güçlüğü, hafıza ve problem çözmeyle ilgili sorunlar gibi bilişsel sorunlar görülmektedir.

En iyi durumda bile harita okumak ve bulmaca çözmek yeterince zorken, zaman zaman en basit zihinsel işlemler bile zor görünebilir. Bu semptomlar genellikle aralıklarla ortaya çıkar ve strese yanıt olarak alevlenebilir, bu nedenle stres yönetimi hastalıkla mücadelenin önemli bir parçasıdır.  Kendinizi bilgisayar ekranınıza boş boş bakarken buluyor veya toplantılarda konsantre olmakta zorlanıyorsanız, zihniniz tekrar tam kapasiteyle çalışmaya başlayana kadar sorumluluklarınızı azaltıp zihninizi dinlendirmek için kendinize zaman tanıyın.

Sürekli tuvalet ihtiyacı duyma (veya aniden tuvalete gitmek isteme)

Kimse bundan bahsetmek istememesine rağmen, tuvalet sorunları MS’in yaygın semptomlarından biridir. MS’li insanların yaklaşık %80’inde mesane sorunları ve yaklaşık %68’inde genellikle kabızlık olmak üzere bağırsak sorunları görülmektedir.  Vücudun alt kısmındaki sinirlerde meydana gelen hasar tuvalet fonksiyonlarını düzenleme becerisini etkilediği için, bu semptomlar genellikle mobilite sorunlarına eşlik etmektedir.  Buna ek olarak azalan mobilite bağırsak tembelliği ve kabızlığa neden olabilir.  Sürekli veya aniden tuvalete gitme ihtiyacı duyabilir, mesaneyi boşaltma sorunları ve kabızlık yaşayabilir veya bunlara bağlı olarak birtakım kazalar yaşayabilirsiniz.  Doktorunuz sizi bir bu konuda uzmanana yönlendirecek ve bu uzman ilaç, mesane eğitimi, sıvı alımının düzenlenmesi veya diyet ve yaşam biçiminde değişiklik gibi yöntemlerle size semptomlarla başa çıkma yolları hakkında bilgi verecektir.

Ağrı ve sızı

MS’li insanların yaklaşık %80’inde hayatlarının herhangi bir aşamasında ağrı görülmektedir.  Bu ağrıların çok zorlayıcı olduğu doğru, ancak bu semptomun hayatınız üzerindeki etkisini minimize etmeye yönelik birtakım yollar var.   Tedavi ağrının nedenine bağlı olarak değişmekle birlikte seçenekler arasında ilaçlar, fizyoterapi veya ikisinin kombinasyonu yer almaktadır. Doğrudan nedenlerin yanı sıra ağrıyı artıran başka faktörler de mevcuttur.  Bunlar arasında sıcak, soğuk, yetersiz uyku, yorgunluk ve mobilite sorunları ve ayrıca stres, depresyon veya anksiyete yer almaktadır. Bu sorunları çözmeye çalışmak ağrı algınızı azaltacak ve ağrının hayatınız üzerindeki etkisini minimize edecektir. 

MS semptomlarının zorlayıcı olduğu inkar edilemez bir gerçektir.  Semptomlar çok çeşitli olmalarının yanı sıra genellikle küme halinde meydana gelir ve yaşam kalitenizi ciddi şekilde etkileyebilir.  Ancak bir kenara çekilip sessizce bu ağrıları çekmemeniz gerekir.  Semptomlar hakkında doktorunuzla görüşün, doktorunuz size faydalı olabilecek başa çıkma stratejileri ve tedaviler hakkında bilgi verecek ve başa çıkmanıza yardımcı olacak doğru kişilerle iletişim kurmanızı sağlayacaktır.  Semptomlarıyla nasıl mücadele ettikleri konusunda diğer MS’li insanlarla konuşmak aynı zamanda size güven verecektir.  MS için (henüz) bir tedavi olmayabilir, ancak beraberinde getirdiği rahatsız edici semptomların tedavisine yönelik çok sayıda yöntem var.   Sadece biraz sabırlı olmanız ve evet, belki de biraz Google’da araştırma yapmanız gerekiyor.

X

Yurtdışından bir siteye yönlendiriliyorsunuz, onaylıyor musunuz?