Yol Arkadaşımsın Instagram
Yol Arkadaşımsın Facebook
Yol Arkadaşımsın Spotify

Bana Güven, Ben Doktorum: Sağlık Uzmanınıza Karşı Dürüst Olmak

10054
8 Ocak 2016 Cuma
Bana Güven, Ben Doktorum: Sağlık Uzmanınıza Karşı Dürüst Olmak

Yeni ayakkabılarınızın gerçek fiyatı ne? Dün arkadaşınızla görüşmeyi niye iptal ettiniz? Hepimiz zaman zaman gerçek konusunda ağzı sıkı davranırız. Ama iş sağlığa geldiğinde, dürüstlük en iyi politikadır.

Bu, özellikle doktorunuza düzenli ziyaretler anlamına gelen multipl sklerozla yaşıyorsanız doğruluk kazanmaktadır. Sağlıkla ilgili randevular hayatınıza müdahale eder ya da bazen zorluk çıkarır gibi görünse de, sağlık uzmanınızla kurduğunuz ilişki sağlığınız ve sıhhatiniz üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Tüm yolunda giden ilişkilerde olduğu gibi, bunda da açık iletişim gerekir; yani semptomlarınız, endişeleriniz ve evet, kötü alışkanlıklarınız konusunda dürüst olmalısınız. Burada doktorunuzla sağlıklı bir ilişki kurmanız için birkaç öneri sunulmaktadır:

Fiziksel değişiklikleriniz konusunda dürüst olun

Doktorunuzun size nasıl olduğunuzu sormasının bir nedeni var. Elbette sizi muayene ediyor ve kayıtlarınızdan birçok bilgi ediniyor, ancak en önemli bilgi kaynağı SİZSİNİZ. Ellerinizde hissettiğiniz o garip duygu, işinize odaklanmada güçlük çekmeniz, geceleri sizi uyandıran sinir bozucu mesane sorunları…bunların tümü önemli olabilir ve tedavinizin kontrolünü değiştirebilir.

Siz söylemedikçe, doktorunuz her şeyin yolunda gittiğini düşünecektir, halbuki bazı değişiklikler, ne kadar küçük olurlarsa olsunlar semptomlarınızda bir fark yaratabilir. Elbette, sorunları kendimize itiraf etmek zor olabilir (acaba hastalığım kötüye mi gidiyor?), ancak gurur yapmak veya göz ardı etmek sorunları ortadan kaldırmayacaktır. Daha kolay olacaksa fiziksel değişikliklerinize ilişkin bir günlük tutun ve bunu doktorunuza verin.

Kötü alışkanlıklarınızı itiraf edin

Hepimizin günahları var – doktorların bile! Sağlık uzmanları sizi yargılamak için değil, mümkün olan en iyi şekilde hastalığınızı kontrol altına almak için varlar. Bu da, gerçekte ne kadar alkol aldığınızı, sigara içtiğinizi, egzersiz yaptığınızı ve yemek yediğinizi tam olarak açıklamanız gerektiği anlamına gelmektedir. Örneğin sigara kullanmak erken yaşta progresif hastalık için anlamlı olarak daha yüksek bir riskle ilişkilendirilmiş olup, bu nedenle nöroloğunuz bu bilgiye sahip olmalıdır. Size öğüt yerine, gerçekte ihtiyacınız olan tedavi ve destek verilecektir. Mesela çok fazla alkol aldığınızı düşünüyorsanız veya sigarayı bırakmak istiyorsanız dürüst olun; doktorunuz sizi doğru yola yönlendirecektir. Yardım istemekte utanacak bir şey yoktur – doktorunuz bunun için var!

Enerji düzeyleriniz konusunda dürüst olun

MS ile yaşayan kişilerin %90’ına kadarında bitkinlik görülmekte olup, hastaların yarısından fazlası bitkinliğin hastalığın en sıkıntılı semptomu olduğunu düşünmektedir. Ne yazık ki, bazı kişiler doktorlarına bundan bahsetmezken, diğerleri sorunun yeterince önemli olmadığını düşünmektedir. Oysaki bitkinlikten çok fazla etkileniyorsanız hekiminizin bunu bilmesi gerekmektedir. Bu durum tedavinizi etkileyebilir ve ruh sağlığınız ve hareket kapasiteniz üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Bitkinliği göz ardı etmek yerine doktorunuz nedenlerini araştırabilecek (örneğin, uykunuzu bölen mesane sorunları; uyku apnesi de olası bir nedendir) ve enerji düzeylerinizi kontrol etmek için size pratik tavsiyelerde bulunabilecektir.

Hisleriniz hakkında açık olun

Doktorunuz size nasıl olduğunuzu sorduğunda, fiziksel ağrılarınızı ve sızılarınızı öğrenmek istemektedir. Psikolojik ve duygusal sağlığınız da bir o kadar önemlidir. Bu nedenle stresli, kaygılı veya depresif hissederseniz (tümü MS’nin yaygın semptomlarıdır) bunları dile getirin. Kronik bir rahatsızlıkla baş etmeye çalışmak moral bozan bir iştir, ancak sessizce acı çekmeniz de gerekmiyor. Öyle ki, MS’li yaşayan kişilerin yarısı bir ara depresyon hakkında doktorlarına başvurmaktadır.

Hepimiz güvenebileceğimiz bir kişiden tıbbi tavsiye almak isteriz. Ancak dürüstlük iki taraflıdır. Doktorunuza semptomlarınız, alışkanlıklarınız ve hisleriniz konusunda dürüst olun ve …

X

Yurtdışından bir siteye yönlendiriliyorsunuz, onaylıyor musunuz?