Yol Arkadaşımsın Instagram
Yol Arkadaşımsın Facebook
Yol Arkadaşımsın Spotify

Adımlarınıza dikkat edin! MS’de denge

19200
8 Ocak 2016 Cuma
Adımlarınıza dikkat edin! MS’de denge

Hepimiz o yollardan geçtik. Herkesin ortasında ayağımız kaydı ve yere kapaklandık. Daha sonra, yerinden oynayan bir kaldırım taşını suçlayarak ve ‘kesinlikle hiç acımadı’ surat ifadesini takınarak durumu kurtarmak için elimizden geleni yaptık. Eğer MS’iniz varsa, bu utandırıcı senaryoya diğerlerinden çok daha fazla aşina olabilirsiniz. Sonuçta, merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisinden dolayı denge sorunları bu hastalığın yaygın semptomlarından biridir.

Evet, denge problemleriniz için MS’inizi suçlayamayacağınız durumlar söz konusu olabilir (Tamam, itiraf edelim: bazı kişiler diğerlerinden daha sakar olabilir). Diğer yandan, sinirleri çevreleyen koruyucu miyelin kılıftaki değişiklikler, MS hastaları için dengeyi bir zorluk haline getirir. Bu kulağa delice gelebilir – sinirlerin dengeyle ne gibi bir ilişkisi olabilir? – fakat aşağıdakilerden bazıları suçlunun neden MS olduğunu açıklamaktadır:

Duyusal değişiklikler

Optik sinirdeki hasardan kaynaklanan görme problemleri beynin, vücudun konumuyla ilgili algısını etkileyebilir (o kaldırım taşı göründüğünden daha yakın olabilir!); diğer yandan – kafanın konumu konusunda beyni bilgilendirerek dengenin korunmasına yardımcı olan – iç kulak ve beyin arasındaki etkileşim de etkilenebilir. Eller veya ayaklardaki uyuşma veya karıncalanma gibi duyusal problemler de beynin hayati duyusal geribildirimleri alma yeteneğini engelleyebilir.

Prosesleme değişiklikleri

Beynin duyusal bilgileri prosesleme şekli de etkilenebilir. Örneğin serebellumdaki (kas aktivitesinin koordinasyonunu sağlayan beyin kısmı) ya da beyin sapındaki sinirlerde meydana gelen hasar baş dönmesine ve hatta kimi zaman kusmaya neden olabilir.

Motor değişiklikler

Beyin ve kaslar arasındaki iletişim de MS’ten etkilenebilir ve koordinasyon güçlüklerine ve aynı zamanda titreme, kas zayıflığı, katılık ya da spazmlara yol açabilir. Tüm bunlar ayakta dururken dengenizi bozabilir.

Sıcaklık değişimleri

Bazı kişiler, vücut sıcaklıkları yükseldiğinde denge sorunları yaşamaktadır. Bu durumda problem, sıcaklık yükselmesine neden olan enfeksiyon gibi durumları tedavi ederek çözülmektedir. MS’i olan kişiler için çeşitli faktörler yürümeyi güçleştirebilir – ve bunun nedeni yerinden oynayan bir kaldırım taşı ya da o çılgın yüksek topuklar olmayabilir.

Kolaylıkla dik durmak

İyi haber, dengenin üzerinde çalışabileceğimiz bir şey olmasıdır. Birçok çalışmada duyusal eğitimin, MS’i olan kişilerde motor ve duyusal koordinasyonu arttırmaya yardımcı olabileceği belirlenmiştir; bu nedenle yaşadığınız tüm sorunları doktorunuza bildirmeniz kesinlikle önemlidir. Örneğin eğer sendeleme eğiliminiz varsa, bir fizyoterapist, dengenizi arttırmanıza ve düşme riskini azaltmaya yardımcı olacak egzersizler konusunda size önerilerde bulunacaktır.

Spesifik egzersiz seçeneklerine ek olarak, dengenizi geliştirmenizi sağlayacak cihazlar da bulunmaktadır. Bilim insanları MS’li kişilere yardımcı olabilecek özel ayakkabı astarları üzerinde bile çalışıyor. Ve unutmayın, düz ayakkabılar giyerek kendini iyi hissetmenin birçok yolu vardır!

Her şeyin ötesinde, düşme korkusunun sizi aktif olmaktan alıkoymasını engellemeye çalışın. Düzenli egzersiz, bu ister yüzme, ister hafif bir gezinti, isterse de bir yoga sınıfı olsun, denge ve koordinasyon açısından oldukça faydalıdır – küçük bir çalışmada yoganın dengeyi anlamlı oranda arttırdığı belirlenmiştir. Şüphesiz ki, yüksek topukların podyumlara geri dönmesiyle birlikte (yeniden canlanan 70’lerin modasına merhaba deyin!) hepimizin dik durmak için biraz yardıma ihtiyacı olacak.

X

Yurtdışından bir siteye yönlendiriliyorsunuz, onaylıyor musunuz?